2013. jan. 21.

Ne próbáld megosztani az úgynevezett bölcsességedet

Útmutatás a közösségi média használatához - az ún. Vadzsrajána tanítványoknak

"Ha azt gondolod vagy hiszed, hogy Te egy Vadzsrajána  tanítvány vagy – igaz-e ez, vagy sem az más kérdés – de ameddig azt gondolod, hogy Vadzsrajána gyakorló vagy, addig felelős vagy azért, hogy védelmezd ezt az értékes hagyományt. A Vadzsrajánában fontos a titoktartás megőrzése. A Vadzsrajánát a „titkos Mantrajánának” hívják, mert titokban gyakorlásra lett szánva. Nem azért titkos, mert valami rejtegetnivaló van benne, hanem ahhoz szükséges, hogy megvédje a gyakorlót a csapdáktól és bukásoktól, amiket az egó belevihet a gyakorlásba. Különösen hajlamosak a gyakorlók a „spirituális materializmus” áldozatául esni, a gyakorlás csak az egó egy új divatos dísze lesz, és arra szolgál, hogy fontosnak érezzék magukat, vagy arra, hogy úgy érezhessék, hogy egy ’kúl’ társaság tagjai, ahelyett, hogy engedelmessé tennék és átalakítanák a tudatukat. Ha ilyen módon gyakorolunk, a Vadzsrajána ösvény még a haszontalannál is rosszabb lesz.
Vadzsrajána tanítások abban az értelemben is „rejtettek”, hogy az értelmük nem világos annak számára, aki nem kapta meg a megfelelő tanításokat. Olyanok, mint egy idegen nyelv. A képi világ és a szimbolika furcsának vagy akár erőszakosnak tűnhet a beavatatlanok számára, ezért ajánlott rejtve tartani, hogy ne vezesse félre az újabb gyakorlókat, akik hamis elképzeléseket alakíthatnának ki  általánosságban a buddhista útról és különösen a Vadzsrajánáról. Miközben a közösségi médiában közzéteszünk dolgokat, tartsuk észben, hogy nem csak a saját szórakozásunkra osztunk meg dolgokat, hanem az egész világgal, akik nagy valószínűséggel nem osztoznak se az őrült képek felett érzett örömünkben, se a sajátos imádatunkban és fantáziáinkban bizonyos személyekről, akiket mi a mestereinknek hívunk. Ennek megfelelően, néhány javaslat az úgy nevezett Vadzsrajána tanítvány társaimnak, amik segítségével meg tudják védeni magukat - a zavarok elkerülésével és a Dharma gyakorlásunk védelmezésével – és ami által megőrizhetjük az értékes Vadzsrajána hagyományt:

 (1) Őrizd meg a Vadzsrajána titkosságát (ebben benne van a titoktartás a mesteredről, a gyakorlataidról, a tantrikus képekről, a beavatásokról amiket kaptál, a tanításokról amiken részt vettél stb.)

Ne ossz meg tantrikus képeket: Ha azt gondolod, hogy provokatív tantrikus képek közzététele (úgy mint több karú, állat fejű, egyesülésben lévő, és haragvó Istenségek képei) fontossá tesznek téged, valószínűleg nem értetted meg a jelentésüket.

Ne ossz meg mantrákat és magszótagokat: Ha azt gondolod, hogy mantrákat és a magszótagokat kell megosztanod a Facebookon, mint hangulatfokozókat és önfejlesztési segédleteket, egy stílusváltás vagy új frizura jobb hatást fog elérni.

Ne beszélj a beavatásaidról: Ha azt gondolod, hogy a hétvégi Vadzsrajána beavatásaidról készült képek arra valók, hogy a macskád mellett megoszd a Facebookon, akkor küldd ki a macskádat Nepálba megkoronázásra.

A tanítód engedélye nélkül ne ossz meg semmilyen fényképet, videót vagy hangfelvételt Vadzsrajána beavatásokról, tanításokról vagy mantrákról.

Ne beszélj mélységes/titkos tanításokról, amiket kaptál. Úgy tűnik, néhány ember divatosnak találja, hogy olyan szavakkal dobálózzon, mint „Dzogcsen” vagy „Mahámudrá”. Ha megkaptad ezeket a mélységes tanításokat, akkor jó követni ezeket az utasításokat és megtartani magadnak.

 (2) Óvakodjunk engedni a spirituális materializmus kísértésének, és a Dharma tanításokat az egónk szolgálatába állítani (ne kérkedj a mestereddel, a megértéseddel, a gyakorlásoddal, stb. Hasonlóképpen ne beszélj becsmérlően más gyakorlókról és ösvényekről).

- Ne oszd meg az élményeidet, és az úgynevezett képességeidet: Ha azt gondolod, érdemes kinyilvánítani, hogy miket értél el, lehetséges, hogy mindeközben nem jutott időd megszabadulni az illúzióidtól. Megpróbálni hatást gyakorolni másokra a gyakorlatainkkal, nem a gyakorlás része. Próbálj meg hiteles és szerény lenni. Senki sem foglalkozik a meditációs élményeiddel, akkor sem, ha azokban Buddhák, egyszarvúak vagy szivárványok szerepelnek. Ha azt gondolod, mentes vagy az önámítástól, fuss neki még egyszer, gondold újra.

- Ne dicsekedj a mestereddel: Nem számít, milyen hatalmasnak is gondolod a mesteredet, valószínűleg jobb szolgálatot tesz neked, ha megőrzöd a rajongásodat magadnak. Emlékezz, buddhistának lenni nem egyenlő egy valláshoz való csatlakozással. Ha azt gondolod, a Te mestered jobb, mint másoké, akkor valószínűleg azt gondolod, hogy a Te nyugalmad és tiszta érzékelésed jobb mint másoké.

- Ne próbáld megosztani, az úgynevezett bölcsességedet: Ha azt gondolod, mélységes tanítások megkapása feljogosít téged azok világgá kürtölésére, valószínűleg csak a tudatlanságodat fogod megmutatni. Mielőtt megosztasz egy idézetet Buddhától vagy valamelyik tanítódtól, gondolkodj el egy percre, hogy ők valóban mondták-e ezeket a szavakat, és milyen hallgatóságnak szánták.

- Ne keverd össze a buddhizmust nem buddhista gondolatokkal: Nem számít mennyire fel vagy lelkesülve szivárványoktól vagy égitestektől, vagy mennyire meg vagy győződve a világ végéről, próbáld meg nem összekeverni a saját fantáziáidat/egyéni dolgaidat a buddhizmussal.

- Légy tisztelettel mások iránt: Az alapjául szolgáló Théraváda és a Mahájána nélkül nem létezne Vadzsrajána. Teljesen bolond dolog lenne, ha a Vadzsrajána gyakorlók lenéznék, vagy megvetést tanúsítanának a Théraváda és a Mahájána irányában. Ha javára akarsz válni a buddhizmusnak ne más buddhistákat támadj, hanem a saját egódat és elfogultságodat.

- Ne okozz békétlenséget: Próbálj meg az lenni, aki online társalgásával harmóniát visz a Szangha közösségébe, zavar és vita helyett.

- Mindig legyél figyelemmel a motivációdra: Kérlek, ne próbálj „őrült bölcsesség” magatartást mutatni online, csak inspirálj másokat, hogy legyenek jó szívvel mások iránt. Ha azt gondolod, hogy valamit együttérzésből osztasz meg, először próbálj meggyőződni róla, hogy nem ártasz vele. Ha nem bírod megállni, hogy ne posztolj valamit, legyél benne biztos, hogy az segít bárkinek, aki olvassa és javára válik a Dharmának.”

Forrás: Dzongsar Jamyang Khyentse

Ajánlott olvasmány a szellemi materializmusról Csögyam Trungpától.

4 megjegyzés:

Rihárdó írta...

Kívánom mindenkinek, akinek ez a cikk szól, hogy szenzációéhsége forduljon a Tan iránti érdeklődésbe és lelkesedése olvadjon egyenletes gyakorlássá a mindennapokban!

Suttogo Szilágyi Eszter Mária írta...

Megértettem a cikket.

A magam részéről eddig se azért tettem ki a hivatkozásokat, mert úgy gondoltam, marrrrha jó fej leszek tőle, vagy bárkit szolgálok ezekkel az idézetekkel.
Viszont én is a Facebookon találtam ezt az oldalt. Ilyenkor mi van?

Esélyt kaptam arra, hogy rátaláljak olyan információkra, amik másképp nem juthattak el hozzám. Mert nem tudok elmenni azokba a közösségekbe, ahová el szeretnék jutni. Mert csak online tudom megnézni a tanításokat és nem jutok el a beavatásokra. És hiába érteném, vagy hiába szeretnék része lenni egy közösségnek, csak egyedül tudok ezen az úton járni, mert nem tudok másképp csatlakozni a hozzám hasonlókhoz.

Titkos - kell egy vezető ha belépsz a kapun.
De aki ki akarja tekerni, úgyis kitekeri az ismereteket, aki meg nem, ahhoz meg eljut. És megtalálja az útját befelé.

Eszemben sincs okosabbnak lenni másoknál. Ha megosztok valamit, az örömömet osztom meg, hogy találtam egy olyan mondatot, ami akkor és ott előre vitt, hátra vetett, vagy megmutatott valamit, amire addig nem gondoltam. Másnap már sokszor nincs is jelentése, mert az akkor és ott volt a fontos. És az idővonalon is lecsúszik már. Épp úgy, ahogy az életben. A pillanat ereje épp az idővonalon jelentkezik a legerősebben: megosztod, de más már megoszt valami mást és a tiéd eltűnik, a pillanat már elszállt. Szerintem ez a Facebook.

Tényleg, ez nem kettősség? Kitenni egy blogra rengeteg hivatkozást, ami épp erről a tanról szól, aztán egy ilyen szöveget közzé tenni rajta?

Lehet, hogy velem van a baj, hogy még nem értek semmit abból, amit próbálok megtanulni.

Igyekszem, tanulok folyamatosan. Hátha egyszer eljutok ahhoz a bölcsességhez, amire mind vágyunk.

P. Z. írta...

De. Kettősség. Örök dilemma számomra. :)

Szenge írta...

És ne vegyünk levegőt se mert az is ártani fog, vaskalapos egy cikk :)).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...